Wykonanie zdjęć i komputerowa obróbka


Podstawą wysokiej jakości wirtualnego spaceru są doskonałe zdjęcia.

Zanim puścimy w ruch całą skomplikowaną maszynerię tworzenia panoramicznej prezentacji musimy wykonać zjdęcia. A jedynie seria zdjęć wykonywanych odpowiednią techniką i na sprzęcie dobrej jakości gwarantuje satysfakcję z końcowego wyniku. Dlatego swoją pracę opieram na dobrej lustrzance, profesjonalnym obiektywie i specjalistycznej głowicy na stabilnym statywie.


Często przed lub w trakcie zdjęć trzeba wykonać trochę dziwnych z pozoru czynności przy aparacie fotograficznym, statywie lub, jeśli trzeba, zmienić coś w fotografowanym obiekcie. Wszystko to ma na celu wykonanie ujęć jak najlepszej jakości i jest to bezwględną podstawą do dalszej obróbki. Dlatego prezentacje wykonane przez amatorów w nieodpowiedni i nieumiejętny sposób rzadko przynoszą zadowalający efekt.

Po sfotografowaniu obiektu lub terenu na wiele różnych sposobów, w różnych ujęciach i ekspozycjach następuje żmudna praca obróbki zdjęć i zaprogramowania interakcji końcowej panoramy. Wszystkie operacje związane z komputerowym przekształcaniem zdjęć i tworzeniem panoramy są wykonywane na legalnym oprogramowaniu. Dbamy o to, aby dostarczać dobre produkty także pod tym względem.

Zazwyczaj, aby uatrakcyjnić całość projekcji tworzy się tzw. wirtualne wycieczki. Są to serie panoram połączonych ze sobą w interaktywny sposób. Na przykład, jeśli chcemy zaprezentować kilka pokoi w swoim hotelu nie wystarczy po prostu "wrzucić" na stronę osobne panoramy poszczególnych pomieszczeń. O wiele ładniej jest, gdy zaprogramuje się to tak, aby po najechaniu myszką na drzwi danego pokoju, zmieniały one wygląd i zapraszały do kliknięcia, aby przejść w inne miejsce. Można też na przykład zastosować strzałkę "leżącą" na podłodze.

Często też wewnątrz panoramy warto zamieścić galerię miniaturek zdjęć. Po kliknięciu na taką miniaturkę, wyświetlane jest duże zdjęcie lepszej jakości, które pozwala na obejrzenie szczegółów. Np. w panoramie wnętrza muzealnego lub wystawowego umieszczamy galerię miniaturek odnoszących się do dobrych zdjęć eksponatów.

Kolejną ciekawą opcją w panoramach tworzonych przez nas jest możliwość przypisania dźwięków mp3 do konkretnych miejsc lub obiektów w panoramie. Zbliżając się do danego obiektu możemy wówczas usłyszeć powiązane z nim nagranie. Może to być opis, muzyka, lub inne dowolne odgłosy nagrane w pliku mp3.

Całkowitym "bajerem" jest możliwość wstawienia nagrań video w panoramę i to w taki sposób, aby było ono wkomponowane w dane miejsce, np. w telewizor widoczny w prezentacji.

 
Najnowsze projekty
  • Wirtualna wycieczka po Wieluniu została prawie ukończona. Zmieniono design, dodano wiele panoram i wdrożono CMS. Zobacz:


  • Wirtualny spacer po mieście Praszka
Przykłady realizacji

Wirtualny reportaż z konkursu tańca
"Wieluń Dance 2010"

Dość duża prezentacja miasta wykonana dla Urzędu miasta i gminy Wieluń:
spacer-urząd-miasta

Wirtualny spacer po obiektach sportowych Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji:
wosir

Panoramy 360 stopni
w muzeum

Wirtualny spacer po osiedlu mieszkaniowym
WSM Wieluń

Ważne informacje

Kto jest liderem i jakie są teraz standardy?

Jeśli nie wiesz czego oczekiwać od producenta panoram 360 stopni i wirtualnych spacerów, możesz zaznajomić się ze współczesnymi technologiami i standardami w tworzeniu panoram. Pozwoli Ci to lepiej zorientować się w temacie.
więcej o standardach panoram...


Wizerunki osób w panoramach a prawo.

Czy umieszczanie w panoramach wizerunków osób, które znalazły się w miejscu wykonywania zdjęć jest prawnie dozwolone?
Wyjaśniamy...